Program

 

Harmonogram Ars poetica 2019 (27. 7. – 4. 8.)

datum / básník dne večerní host od 19:00 (není-li uvedeno jinak)
27. 7. – sobota (příjezd)

 

Josef Bolf  – malíř a kreslíř, kdysi Bezhlavý jezdec. Jeho náměty často pramení ve vlastním dětství stráveném na Jižním městě v Praze. Nejčastěji používá techniku malby, kresby či americké retuše. Typické jsou jeho obrazy proškrabávané tuše nanesené na vrstvě voskovek.
Jana Vojnárová – malířka. Její náměty často utváří expresivní způsob uchopení tématiky lidské postavy podtržený citem pro kompozici a stékající barvou.
28. 7. – neděle

Adam Václav Michna z Otradovic

 

Roman Szpuk – básník, chodec, fotograf meteorologických a atmosférických jevů, spisovatel, člen Cyrilometodějského poutního bratrstva velehradských poutníků a od r. 1998 pozorovatel počasí na Churáňově. Jeden ze zakladatelů literární Skupiny XXVI, iniciátor vydání jejích tří samizdatových almanachů (1985, 1987, 1989) a organizátor setkání básníků z celých Čech (tzv. básnické arkády) na zámku ve Vimperku. Je autorem rozsáhlého básnického díla – např. Otisky dlaní (1990), Ker praskot (1997), Tancem pádu (2003), Kámen v botě (2011), vynikající prózy A zavaž si tkaničky (2016) a dalších děl. Publikoval v celé řadě literárních i neliterárních periodik (Revue Teplice, Směr a Průboj, Lidová demokracie, Práce, Turista, Cyrilometodějský kalendář, Blahoslav, Okruh, Čtení do krosny, Katolický týdeník, Velehrad, Iniciály, Souvislosti, Tvar, Akord, Revue Obratník, Modrý květ, Setkání, WELES, Plzeňský deník, Psí víno, A2 aj.).
29. 7. – pondělí

Jan Slovák

 

Jan Slovák – grafik, kreslíř, řezbář, básník a spisovatel původem z Pradliska. Vystudoval historii a filozofii na UK v Praze. Od roku 1995 pracuje jako středoškolský učitel. Vydal sbírky Tisky (1996) a Stará svěcení (2004). Publikoval také v řadě literárních časopisů. Je editorem sborníku Malenisko (2012).
30. 7. – úterý

Simonetta Buonaccini

 

(od 12:00)
Markéta Luskačová – česká fotografka žijící v Londýně. V roce 2018 jí Asociace profesionálních fotografů České republiky udělila cenu Osobnost české fotografie za dlouhodobý přínos české fotografii. Po učňovských letech, kdy spolupracovala s Josefem Koudelkou, fotografovala např. život ve slovenské vesnici Šumiac nebo v Polsku cyklus Poutníci, dále pracovala jako fotografka pro Divadlo za branou. Po emigraci pracovala v Anglii a Irsku, organizovala mezinárodní workshopy fotografie, dokumentovala pouliční trhy v Londýně. Jeden z jejích kolegů napsal, že její fotografie jsou výjimečnou součástí českého kulturního dědictví.
(od 19:00)
Zdeněk Jančařík – spisovatel a překladatel, salesiánský kněz, který absolvoval postgraduální studium v Římě. Je autorem osobitých autobiografických próz Plátno z Turína (2018) a duchovních exercicií Přeskočit horu (2015), byl editorem sborníku Stařec a Med (2012). Jako překladatel se věnuje dílu filosofky a mystičky Edity Steinové, Martina Bubera či Eliase Canettiho (Svědomí slov). Pravidelně přispívá do kulturní přílohy Katolického týdeníku Perspektivy.
31. 7. – středa

Milan Nápravník

 

Výlet do Nápravníkového zřízení
1. 8. – čtvrtek

Antonín Sova

 

Zuby nehty – hudební skupina s nezaměnitelným soundem i texty. Vznikla na základech dnes již legendárních skupin Plyn a Dybbuk. V roce 1987 se Dybbuk rozpadl a Marka Míková s Pavlou Slabou založily skupinu Zuby nehty. Současné složení skupiny je otevřené a proměnné podle toho, jak se jednotlivým členkám rodí děti či přeruší své působení ve skupině podle potřeb svého zaměstnání.
2. 8. – pátek

Rudolf Jurolek

 

Jitka N. Srbová – básnířka a redaktorka, reklamní textařka, žije v Hořovicích. Vydala básnické sbírky Někdo se loudá po psím (2011), Světlo vprostřed těla (2013) a Les (2016). Hojně publikovala také časopisecky. Byla šéfredaktorkou on-line almanachu Wagon. Píše do Tvaru coby kritička básnických sbírek.
3. 8. – sobota

Jaromír Hořec

 

noční Slavnost světel
4. 8. – neděle (odjezd)

 

Ohlédnutí za AP
(vyklizení tábořště do 12:00)

 

Stankovic-Zlomky-02