Program

Program Ars poetica 2018 je ke stažení zde (a najdete jej i v přihlášce).

 

Harmonogram Ars poetica 2018 (28. 7. – 6. 8.)

datum / básník dne večerní host od 19:00 (není-li uvedeno jinak)
28. 7. – sobota (příjezd)

 

Jiří Adámek – divadelní režisér, pedagog, radiofonik, zakladatel divadelní skupiny Boca Loca Lab. Vyvinul originální typ hudebního či sonického divadla, ve kterém mísí hudebně komponovanou strukturu, stylizované herectví a zvláštní přístup k jazyku (fragmentizaci či rytmizaci slov, hru s poloabstraktními shluky slabik a hlásek).
29. 7. – neděle

Jiří Karásek ze Lvovic

 

Jaromír Novotný – malíř, původním vzděláním tiskař. Pro jeho tvorbu je charakteristická úspornost, redukce na minimum nezbytného, důraz na materialitu, formu, povrch, strukturu, vrstvení, vertikálnost a horizontálnost. Jeho obrazy docilují zcela jedinečného smyslového působení.
30. 7. – pondělí

Jaroslav Vrchlický

 

(od 18:00)
Václav Kadrnka – scénárista a režisér s nezaměnitelným autorským rukopisem. Jako asistent režie pracoval u Vojtěcha Jasného. Debutoval vysoce ceněným snímkem Osmdesát dopisů. V současnosti je oceňován také jeho film Křižáček na motivy básně Jaroslava Vrchlického. Držitel ocenění Zlatý ledňáček z festivalu Finále Plzeň 2011 a Křišťálový glóbus z MFF Karlovy Vary 2017.
Jako hosté vystoupí také multiinstrumentalisté Vojtěch a Irena Havlovi – koncert alternativní akustické duchovní hudby a zhudebněné poezie: Irena Havlová, Macuo Bašó, Oldřich Janota. Zazní také hudba z filmu Křižáček; právě za ni získali v roce 2018 Českého lva.
31. 7. – úterý

Stanislav Dvorský

 

(od 12:00)
Petr Neubert – fotograf, jenž se s mimořádnou citlivostí věnuje fotografování uměleckých děl, a dále divadelní fotografii. Je spoluautorem mimořádného publikačního projektu věnovaného současnému umění v sakrálním prostoru Přímluva za současnost.

(od 19:00)
Norbert Schmidt – architekt, spolupracovník Josefa Pleskota, kurátor, pedagog, editor a redaktor. Jako hlavní hybatel stojí za celou řadou naprosto zásadních instalací, které se pro mnohé staly do jisté míry směrodatnou orientací ve vztahu současného umění a sakrality. S tím souvisejí i důležité knižní počiny, jako jsou například tři sborníky věnované modernímu a současnému umění v revue Salve. Společně s Alešem Filipem vydal knihu Dům Boží a brána nebe ve 20. století / Studie o sakrální architektuře. V roce 2017 vyšla přelomová kniha Přímluva za současnost / Umění v sakrálním prostoru.
1. 8. – středa

 

Výlet do okolí Železnice u Jičína spojený s návštěvou u Kateřiny Černé
2. 8. – čtvrtek

Jaroslav Kolman Cassius

 

(změna) Pjoni – Jonatán Pastirčák alias Pjoni je slovenský hudebník. S hudbou začínal už v dětství. Ve známost vešel jako polovina dua Tucan, které později změnilo název na Ink Midget & Pjoni. Kombinuje zvuk violoncella s elektronikou. „Vždycky jsem měl na hudbě rád ty kontrasty – když jakoby pomalejší nebo klidné věci kontrastují s nějakými úplnými šílenostmi. A to mě baví i na setech – když hraju beatové a k tomu úplně kontrastně ambientní věci.“
3. 8. – pátek

Zeno Kaprál

 

Tomáš Lotocki – básník, dlouholetý tajemník Moravského rybářského svazu, redaktor časopisu Český rybář, v letech 2012 až 2016 šéfredaktor, později jeden z redaktorů internetového časopisu Herberk – útulna poezie, spolupořadatel knižní edice HeWer. Je autorem sbírek Chuť vína, Čeřeny, Kázání na Mniší hoře a Malí kapesní sněhuláčci. Společně s Ivanem Petlanem uspořádal obsáhlou antologii Co si myslí andělíček – dítě v české poezii.
4. 8. – sobota

Gertruda
Gruberová-Goepfertová

 

Marek Jan Štěpán – architekt zabývající se návrhy sakrálních staveb nebo jejich rekonstrukcemi (Sazovice, Šumná, Ostrava-Zábřeh, Litomyšl aj.). Je však také autorem celé řady veřejných i soukromých budov a koncepce nízkonákladových a přemístitelných Freedomků. V roce 2012 obdržel cenu Grand Prix architektů.
5. 8. – neděle

Jáchym Topol

 

noční Slavnost světel
6. 8. – pondělí (odjezd)

 

 

 

Stankovic-Zlomky-02